Vastsündinu pildistamine – fotograaf Nele Tasane

6 apr., 2022

Tere, mina olen Nele Tasane, lastefotograaf alates aastast 2011. Enne seda olin tegus ja tegev hoopis panganduses, õppisin majandust ning jõudsin isegi üht suurt organisatsiooni juhtida. Kuniks mulle sündisid lapsed ja see muutis kõik. Lühidalt sai sellest hetkest alates minust fotograaf, raha- ja ärimaailm asendus pehmete ja loominguliste väärtustega ning suurettevõtte asemele tuli oma pisike ettevõte. Lisaks lastefotograafiale olen aja jooksul omandanud teadmisi sünnitoetusest ja imetamisnõustamisest. 

Selle postituse sisuks on vastsündinu pildistamine. Kuna see on üks äärmiselt õrn aeg – ema on äsja lapse ilmale toonud, pisike ise alles loetud päevi ilmakodanik ning uus olukord vajab igal juhul harjumist, isegi kui tegu on neljanda lapsega, siis küll on hea teada, mida vastsündinu pildistamine täpsemalt tähendab ning kuidas käib. Eks see käib siin Eestis väga erineval moel. Mina pildistan sellist rahulikku ja tagasihoidlikku põhjamaa stiili. Seda nii sessiooni üĺesehituse kui värvide-aksessuaaride ning lõpptulemuse poolest. Ehk et selles postituses saab aimu milline näeb välja vastsündinu fotosessioon kui pildistab fotograaf Nele Tasane. 

Pildistan neid päris pisikesi oma stuudios. Sest just nii saan garanteerida parima tulemuse. Ja Valge Stuudio on üks väga hubane paigake siin maamunal. See on sisse seatud just ja ainult beebide vajadusi silmas pidades. See on väike, mõnus ja soe. Nagu kodu. Siin võibki tunda ennast nagu kodus. 

Stuudios on kaks ruumi. Ühes toas pildistan beebit ja see on hästi soe. Titadel peab olema soe. Nende enda soojusregulatsioon on veel õrnake ja seega peab neil olema mõnus. 

Teises toas on mugav diivan, kus isad tavaliselt tööd teevad (kui on töö kogemata fotosessioonile kaasa võtnud), emad titasid toidavad (nb. imetamispadi on stuudios olemas) ja suuremad lapsed mängivad. 

Ootan vastsündinu fotosessioonidele lapsi vanuses 0-4 kuud. Mõnusaim aeg nende pildistamiseks on 10 esimese elupäeva jooksul. Aga seda ainult seepärast, et siis nad tõenäoliselt tuduvad terve fotosessiooni ja kõigil on seetõttu kergem. Samas mulle ikka väga meeldib kui nad ka silmad lahti teevad.

Seega pole minu jaoks probleem teha neid kõige esimesi pilte terve lapse esimese elukuu jooksul. Või isegi teise (kui esimesel ei jõua). Aga seda pean ütlema küll, et 3.-4. elukuul on pildistamine üksjagu keerulisem ning siis võiks oodata juba seda aega kui beebi on saanud 5. kuu vanuseks.

Miljoni dollari küsimus on loomulikult, et kuidas planeerida fotosessiooni toimumise aega. Et kui tahta seda eriti chilli aega, kus kõik peategelased fotostuudios magavad. Ükskord jäi üks isa ka magama! Päriselt 🙂

Minu soovitus on võtta ühendust juba ootusajal ning broneerime fotosessiooni aja lapse sünnitähtaja järgi.

Tavaliselt teen umbes sellise arvutuse: sünnitähtaeg + 10 päeva. Aastate pikkune kogemus on näidanud, et see on valem, mille puhul 90% lastest jõuavad kokkulepitud ajal stuudiosse. Kui nüüd mõni laps ikkagi otsustab oluliselt kauem kõhus mõnuleda ja tähtaeg läheb üle, siis saame kokkulepitud sessiooni aega lihtsalt jooksvalt nihutada. Nii saab pere olla kindel, et fotosessiooni aeg on neil kindlasti olemas.

Aeg on soovitav broneerida umbes 2-3 kuud ette. Mis aga tähendada, et jooksvalt vabasid aegasid ei ole. Mul on oma stuudio, mis on 24/7 minu käsutuses ehk et küsida tasub alati ka siis kui pildistama tulemise mõte beebi sündimsie järgselt tekib.

Olen saanud järjest enam kinnitust sellele, et väga paljud emad-isad soovivad saada oma lastest lihtsaid, ajatuid ning professionaalseid pilte. Selliseid, mis jätaks neile mälestuse sellest, milline nende tibatillluke päriselt oli, ilma ekstra pooside ja aksessuaarideta. Ja ma olen selle üle maruõnnelik, sest minu enda sügav veendumus ja sisetunne soovib samuti just sel moel neid pisikesi jäädvustada. Autentselt ja armsalt. 

Seetõttu kasutan oma töös vähe värve. Või siis teistpidi öeldes – maailma kaunemaid värve, värve loodusest, meie põhjamaisest kargusest ja tagasihoidlikkusest. Nendeks on peamiselt toonid, mis aitavad lapsel pildi peal esile tulla – valge, beezh, hall oma kõikides varjundites. Püüan vältida kirkaid värve, sest muidu võib beebi pildil kaduma minna. Ja kuna olen ise üleni Põhjamaa laps, siis teeb see mind õnnelikuks.

Kuna olen suur must-valge fänn, siis ei jäta ma ka oma kliente sellest ilma. Ehk et kõikidest kaadritest teen alati ka must-valged duublid.

Kõik vastsündinu fotosessiooni jaoks vajalik on mul stuudios sinu titat ootamas. Palju salle, tekke, mõned püksikesed, et valget mähet katta ja palju muud. Tita võib täitsa vabalt käed taskus lihtsalt kohale tulla. Aga kui teil on soov midagi koos temaga jäädvustada, olgu see siis tema esimene mänguasi, vanaema kootud tekk, tädi kingitud hõbelusikas või mis iganes, siis selle võib igal juhul kaasa võtta! On see ju talle mälestus tema elu algusest ning kõik oluline peab olema talletatud. Aga võib ka tulla lihtsalt lapsega 🙂

Olen pildistanud neid kõige pisemaid 11 aastat ning ühtekokku on neid olnud umbes nii palju nagu kõige suuremas koolis lapsi! Seega on mu kogemuste pagasis üht ja teist. Näiteks tean ma, et enamus titasid jõuavad stuudiosse magades. Mille tõttu ma palun vanematel panna beebile juba tulles selga midagi sellist, mida saab lihtsalt seljast ära võtta. Näiteks kõik eest lahti käivad riideesemed on parimad, hõlmikbody’d jne. Nii on tõenäoline, et saame ta hiirvaikselt riietest lahti harutada ja magavana juba esimesele pildile tõsta.

Ja võimalusel ta pisike näoke juba enne stuudio poole teele asumist piinlikult puhtaks teha. Et väike piimavunts ei rikuks kunstilist shedöövrit ja et me ei peaks selle eemaldamiseks teda magusa une ajalt häirima hakkama.

Vastsünidnu fotosessioonile on alati oodatud ka terve pere. Fookus on küll tital, aga sessiooni lõpus teen kindlasti ka pilte ema-isaga, õdede-vendadega ning kuna kogu pere on ju uue koosseisu saanud, siis muidugi ka perepilti. Seda kõike siis soovi korral, paljud pered toovad pildile ka ainult beebi.

Kui sessioonile on tulemas väiksed “suured” õed-vennad, kel vanust tihtilugu napp 2 aastat, siis soovitan võimlause korral teha nii, et emme tuleb titaga sessiooni alguseks, siis teeme beebipildid ära ning issi tuleb teistega tunnike hiljem. Kui on sellist võimalust. Kui ei ole, siis pole ka hullu, pildid saab tehtud ikkagi.

Tita võib tulla fotosessioonile käed taskus, aga ülejäänud perel soovitan midagi ka selga otsida! 

Kui soovite pilte, mis sarnanevad minu käekirjale, siis soovitan selga panna midagi heledat. Ikka valget, beezhi, halli, aga miks mitte ka helesinist. Võimalusel võiks vältida punaseid ja roosasid toone. Aga kõik pastelne ja hele jääb piltidel väga kaunis. Lastel võib muidugi ka mõni värviline aksent olla. Eriti ilus kui kogu pere riietust läbib mingi ühine toon. Aga nagu ka tita puhul, siis less is more. Täiesti vabalt võib tulla ka lihtsalt valge topiga või T-särgiga.

Emadel soovitan võimalusel teha jumestuse. Saadan alati fotosessiooni broneeringu kinnituses ühe oma lemmikjumestaja kontakti, kes teeb imeilusat naturaalset emalikku meiki ja sätib ka juukseid. Aga on täiesti loomulik, et emad, kes on äsja lapse ilmale toonud, ei leia jaksu ja võimalust meikari juurde minna. Sel juhul tasub lihtsalt ise natuke pikemalt ja põhjalikumalt teha.

Selleks, et vastsündinu fotosessioon kujuneks vanematele tõeliseks puhkuseks, kus nad saavad lihtsalt mõnusalt diivanil puhata, omavahel üle hulga aja jälle juttu ajada ja samas vaadata kuidas nende beebi õndsalt tekkide sees tudub ning kaunid pildid valmivad, on mul teile üks palve. Vaatamata sellele, et fotosessioon ei ole sugugi mingi tavaline igapäeva osa ja tekitab tahes tahtmata kerget ärevust, eriti olukorras, kus pole veel sünnitusestki toibunud, palun ma siiski – olge lihtsalt maru rahulikud. Või siis lihtsalt otsustage nii. Sest nii nagu tunnevad ennast ema-isa, tunneb ka tita. Te olete üksteisega märkamatult, aga väga tugevasti, seotud. Rahulike vanemate ja rahuliku beebi vahele saab lausa mitmekordse võrdusmärgi panna.

Lisaks niisama jutu ajamisele võib mulle rääkida ka muredest ja mõtetest, mis on seotud imetamisega. Olen imetamisnõustaja ning annan hea meelega kõikidele oma kliendtidele fotosessiooni ajal nõu. Täitsa lihtsalt niisama.

Seda kui kaua vastsündinu fotosessioon kestab ei tea isegi Jumal teavas. Aga mina tuginen oma aastatepikkusele kogemusele ja saan öelda, et umbes 1,5 tundi. Aga ärge imestage kui 40-50 minutit (kui olete mulle juhuslikult kuldmagaja toonud) või 2,5 tundi (kui pildistamisele lisandub suurem hulk muid beebidega seotud tegevusi).

Jah, kui saab puhtalt ainult pildistada, siis ei lähe üle kolmveerand tunni, aga mõni laps tahab pikalt süüa või siis on vaja mitu korda märkmeid vahetada või niisama kussutada, see kõik muudab fotosessiooni kestuse natuke määramatuks. Selle tõttu oleks mul hea meel, kui kellelgi kuskile kella peale kiiret ei oleks.

Veel tasub püüda sättida fotosessiooni päev selliseks, et samale päevale ei tekiks muid käike. Eriti palun vältida olukorda, kus fotosessioonile eelneb arstilkäik. Sellega kaasneb oluliselt suurem oht beebi ärevusele.

Samas päevad ei ole vennad ja tegelikult ei tea kunagi mismoodi täpselt läheb. Mõni beebi vajab rohkem lähedust ja lohutust, siis saame talle seda pakkuda. Ükski fotosessioon nende aastate jooksul aga tegemata pole jäänud.

Fotosessiooni lõpus tuletage mulle kindlasti meelde, et teeksin ka passipilti. Seda muidugi juhul kui vajate seda ning kui tita on heatujuliselt ärkvel. See annab teile võimaluse üks tegevus uue ilmakodanikuga kaasnevast lõputust to-do listist maha kriipsutada! Juhhei, onju!

Tahan väga panna südamele ka seda, et märkige sessiooni aeg omale kindlasti kalendrisse, et kenasti kokku lepitud ajal ikka kohtuksime! Loomulikult saab seda ümber broneerida kui laps pole veel sündinud või on põhjuseks tervis. Andke sellest siis lihtsalt aegasasti teda! Soovituslikult telefoni teel, sest fotograafid juba on kord selline rahvas, et nemad on ju ainult kaamera taga ja kui kord arvutisse satuvad, siis võivad e-maili teel teatatud asjad juba kaunis möödanik olla. 

Teie pildid valmivad 1 kuuga. Annan endast parima ehk et võib olla ka kiiremini, aga 1 kuu on see aeg, mille alati ütlen.

Kui pildid on valmis, siis teen teile ühe imeilusa galerii. Seal on kogu fotosessiooni pildid ning lisaks kõikidest kaadritest ka must-valget duublid. Vahel sobib must-valge interjööri isegi paremini. Selle galerii linki võite edastada ka oma lähedastele. Vanavanemad on ju alati hirmus rõõmsad oma lapselapsi nähes, kasvõi pildi pealt!

See galerii on üleval 1 aasta. Nii kaua hoian ka teie failid oma arhiivis ilusti alles. Võib olla hoian kauemgi ehk et kui vaja võite ka hiljem küsida.

Soovitan pilte ka välja trükkida või neist fotoalbum teha. Kas teie peres on juhtunud sellist asja, et perepea kutsub õhtul kogu pere kokku ja ütleb: “Täna istume kõik koos arvuti taha ja hakkame pilte vaatama!”? Kui nii, siis võite ennast paluda punasesse raamatusse kanda. Meie peres ei juhtu seda kunagi! Kõik, mis arvutisse on sattunud, sinna ka jääb.. Hea kui kellelegi aegajalt meelde tuleb, et seal üldse midagi on. Tore põhjatu auk. Tavaliselt on seal ka failid sassis ning valdavalt kadunud. 

Mina olen oma peres lahendanud selle olukorra nii, et iga kord kui fotograafi juures käime, siis teeme albumi ja prindime seinale fotolõuendi. Mul on lastest igal aastal tehtud fotlõuend, kus nad on kolmekesi koos. Hetkel on 11 lõuendit ja juba praegu on lahe vaadata kuidas nad on kasvanud. 

Fotograaf Nele Tasane pildid raamis

Kõike seda soovin pakkuda ka teile. Et teil ei jääks need toreded esimesed pildid kuskile arvutiavarustesse kübertolmu koguma.

Minu käest saab tellida nii paberpilte kui fotolõuendeid. Eriti hea meelega teen oma pisikestele klientidele elu esimesi albumeid. Kõik trükised on tippkvaliteedi ning eluaegse garantiiga – parim, mida meie väikesest Vabariigist hetkel leida on. Trükiseid saab telida 1 aasta jooksul ning kas ükshaaval või paketina.

Minu kindel soovitus on tellida vastsündinu sessioonist trükipakett, mis sisaldab albumit, paberpilte kogu sessioonist (et teha nt vanavanematele kingituseks ise album või raamida pilte), postkaarte (et tänada ämmaemandat või teavitada kaugeid sugulasi lapse sünnist) ning suuri faile. Ja selleks, et saaksite katsikulistele juba pilte näidata või jagada, siis kõikidele, kes tellivad trükipaketi juba fotosessiooni ajal, teen pildid valmis 3 tööpäevaga (mitte 1 kuuga). Aga nagu ka teisi trükiseid, saab ka trükipaketti tellida 1 aasta jooksul ehk täiesti okei on ka nii.

Kui tita on sündimas sõbrale või kolleegile, siis on võimalus üllatada teda vastsündinu fotosessiooni kinkekaardiga. See on sõna otseses mõttes kingitus kogu eluks. Tervele perele.

Aastatel 2015 ja 2017 on minu vastsündinute pildid võitnud säravaid auhindu rahvusvahelisel Balti Pulma- ja Portreefoto konkursil.

Fotosessiooni tingimuste ning hinnakirjaga saate tutvuda SIIN

Armsad titad ja teie ilusad emad-isad, olete südamest teretulnud minu juurde Valgesse Stuudiosse fotosessioonile! Kirjutage nele.tasane@gmail.com või helistage 50 49 900! Räägime läbi ja lepime kokku ning teeme teile imeilusad elu alguse pildid. 

Kohtumiseni!

Vali kategooria