Photoshoot in Greece – fotosessioon Kreekas

21 aug., 2023

Photoshoot in Greece, Poros island eng/est

ENG I am Nele, a photographer from a tiny and beautiful Estonia. I have been professional photographer for 12 years. 

I am capturing mostly motherhood – maternity, birth, newborns, babies, children and families but doing also fine art portraits of women and men. I have won many international awards in a portrait photography category.

Why Greece?

I love photography, people and.. Greece. I have been in Greece so many times and I am always travelling back here.. One of my friend asked me once do I travel anywhere else too, at all?! Okey, I KNOW that there are other countries too in the world 🙂 but I love Greece so much that I will always come back here. Greece is like a second home for me.

Photoshoot in Greece, Poros island by Nele Tasane

Me and olive trees in Poseidon temple in Poros (magical place!)

I love greek people, food, wheather (of course), the sea.. And most of all the light and colours of this beautiful country. The blue, white and sunkissing orange. These are my favourite colors.

And most important thing.. constantly beautiful LIGHT! Have you noticed that light is always beautiful in Greece? Thats why it is a dream location for photographers and people will get magically beautiful photos of themself.

Photoshoot in Greece, Poros island by Nele Tasane

Light and colours of Hellas (me and my little daughter enjoying it)

Following Love

One morning I woke up and I decided to follow my dream, to follow all my these 3 Loves:

to make PHOTOS of PEOPLE in GREECE.

And here it comes! It is a calling for you. Lets do a photoshoot for you!

One is sure – we all need a warm sunny feeling to enlighten us  in cold winter days! And there is no better way than capturing the moment you are experiencing and exporting it to your home walls, albums and screens.

I can make photos of you, only you. Or your family, children and friends. I also love to make photoshoot of couples, young or elder ones. If you are on a sailing trip why not to make a photoshoot of your sailing team?

Photoshoot in Greece, Poros island by Nele Tasane

My own sailing team for years (I am used to make a photos on a boat)

Why Poros?

I travel with my photo gear to Greece every autumn and spring. This autumn I will be in Poros island. It is very close to Athens (1 hour by ferry or by car). Poros is the most beautiful greek island for me. This is fabulous location for photoshootsturquise sea, blue sky, green forests and sandy beaches. Tiny little Poros town with lovely narrow streets, white houses with blue windows and doors. And lovely light blue clock tower on a top of it.

Photoshoot in Greece, Poros island by Nele Tasane

The light colors and a clock tower

 

Photoshoot in Greece, Poros island by Nele Tasane

Poros town

 

Photoshoot in Greece, Poros island by Nele Tasane

Poros in a sunset

 

Photoshoot in Greece, Poros island by Nele Tasane

Poros at night

How to book a photoshoot in Greece, Poros 2023?

I will be there for 2 weeks in this autumn 23.09-30.09 and 6.10-13.10.2023.

You can book your photoshoot in a BOOKING CALENDAR FOR POROS PHOTOSHOOT. Choose a date and time and voila! we will meet in Poros!

Photoshoot includes 25 beautiful images, high resolution files, private gallery for 1 year, it takes appr 1 hour and costs 250€. If you would like to have more photos (you have a big family or team) every additional final photo is 10€. You will receive your gallery and files at the same day (maximum 24 hours). Different payment methods are accepted – paypal, bank transfer, cash. I also offer high quality photo books which I send by courier to your home address.

If you don’t find the perfect TIME from calendar then please contact me directly and lets find a time what suits you the best. At the moment there are morning times in a calendar.

If you are on a sailingtrip and you don’t know the exact DATE when you will arrive to Poros (because we never know how the wind blows) please also contact me directly by calling or e-mailing me. So I can guarantee that you have a booking for this week and we will be in contact during your sailing week for perfect date and time.

Meeting point on island

Meeting point is in the taverna Gia Mas which is in the center of marina (next to the taxi stop). The owners and workers of this restaurant are so kind and friendly and their food is the best in the whole Poros! So take your time to enjoy this before or after our photoshoot! And Dina and her flowers.. You can fall in love with both, there is no question!

You can book you photoshoot here: BOOKING CALENDAR FOR POROS PHOTOSHOOT

Or contact me directly:

+372 50 49 900 | nele.tasane@gmail.com

If you have any questions, suggestions, ideas or just want to discuss about possibilities of making photoshoots in Greece don’t hesitate to contact me!

Lets meet in a beautiful light of Hellas! I am looking forward to see you and have a enjoyable photoshoot with you! 

Photoshoot in Greece, Poros island by Nele Tasane

I am ready!

________________________________________

EST Olen Nele, portreefotograaf Eestist ja pildistanud 12 aastat peresid ja lapsi ning maalilisi fine art portreesid. Mul on suur unistus – soovin elada ühel päeval Kreekas. Ma ei tea kas osaliselt või kogu aeg. Praegu on mu lapsed veel väikesed ja ma selliseid otsuseid teha ei saa, aga unistada küll.

Miks Kreeka?

Olin 16 aastane kui käisin Kreekas esimest korda ning nüüdseks on neid kordi nii palju saanud, et lugemine on täiesti sassis. Armastan igat nurka Kreekamaast! Armastan kreeka inimesi, toitu, lõhna, keelt, muretust, töökust, sõbralikkust, valgust, värve ja veel miskit, mida ma ei oska sõnadesse panna. See on selline väga soe tunne, mis tuleb südamesse kui Kreeka peale mõtlen. Ja ma mõtlen ikka iga päev..

Ma tean, et unistused saavad teoks. Vähemalt sellised, milles on nii suur armastus sees. Aga tean ka, et päris imesid juhtub harva. Seega otsustasin astuda oma unistusele vastu ja avan ühe ukse.

Alustan fotosessioonidega Kreekas. Teen neid igal sügisel ning kevadel (aprillis-mais ja septembris-oktoobris). Esimesed shoodid toimuvad 23.09-30.09 ja 6.10-13.10

Miks just Porosel?

Sel korral peatun Porosel. Poros on imeilus tilluke saar Ateena lähistel (tunni kaugusel ferryga, aga saab tulla ka autoga). See saar on minu jaoks armastuse saar. Esimest korda sattusin siia 2004. aastal ning kõndisin otse Love Bayle. Ning kõik järgmised korrad on Poros mind sama suure armastusega vastu võtnud. Siin on imeilusad rannad; kõige maalilisemad valged kitsad tänavad; maailma kõige helesinisem kellatorn, Porose sümbol; palju imeilusat loodust ning väga lahked ja toredad inimesed.

Jätan mõneks ajaks oma pere ja lapsed ja fotostuudio, haaran kaasa kaamera ja arvuti ning loodan südamest, et leian toredaid peresid, sõpruskondi, kreeka saarte vahel purjetajaid, kes soovivad jäädvustada oma imelist olemist sel kaunil saarel Hellase imelises valguses ja värvides. Just kreeka valgus ja värvid on need kaks asja, mis mind täielikult lummavad. See, millised pildid tulevad selle maalapi peal, on sõnulseletamatu. Lisaks fotovarustusele võtan kaasa ka arvuti, et saaksin pildid juba samal päeval klientidele ka üle anda. Porosel peatub palju purjejahte ning just nende jaoks on oluline, et nad saarelt lahkudes oma ilusad pildid kaasa saavad võtta.

Kuidas broneerida fotosessioon Kreekas 2023?

Pildistan peresid, sõpruskondi ja paare nii saare peal, aga miks mitte ka purjejahil. Kui teeme umbes kuni 1-tunnise fotoshoodi, siis saab pilte sellest 25 ning fotosessiooni hind on 250€. Kui pere või sõpruskond on suur ja soovite rohkem pilte, siis pildistame lihtsalt kauem ning iga lisapilt on 10€.

Klient saab samal päeval online galerii, kust ta saab alla laadida maksimum resolutsiooniga failid. Lisaks failidele on võimalus minu kaudu tellida ka tippkvaliteediga fotoraamatu, mille saadan postiga kliendile koju.

Kohtumispaik klientidega on jahisadama keskel asuvas restoranis Gia Mas. Selle restorani lahke pererahvaga oleme saanud sõpradeks ning just sealt saate mind otsida või seal süües mind oodata! Neil on selle saare kõige maitsvamad road ning Dina ja tema lilled poevad teile kohe südamesse, selles pole küsimustki.

Fotosessiooni Porose saarel saab broneerida siin: BRONEERIMISKALENDER – POROS

Selles kalendris on nähtavad vabad ajad. Kui Sulle seal sobivat aega ei leidu, siis otsi mind üles ja lepime kokku Sulle sobiva! Helista mulle +3725049900 või kirjuta nele.tasane@gmail.com või kui oled Porosel, siis astu läbi Gia Mas’ist ja jäta mulle teade!

Fotoretriit 2024

NB! kevadel 2024 toimub Porosel fotoretriit! Kohti on vähe (see on tilluke ja armas retriit, koosloomine ja kasvamine väikese grupiga) ehk et kui tunned kutset juba enne ametliku info avaldamist, siis kirjuta mulle, nii saad olla kindel, et saad otsustamiseks vajaliku info esimeste seas. Osalemiseks ei pea olema fotograaf, kuid keskmisest suurem fotohuvi tuleb kasuks 🙂 Pildistame modelle ja teineteist (saad endast imelisa kreeka vibes portfolio), töötleme, õpime, chillime ja kasvame, räägime fotojuttu, aga teeme ka paar matka (elektri jalgratastega saarel ja paadiga merel) ning vaatame veidi ka endasse.

Kohtumiseni imeilusas valguses kaunil Kreekamaal!

Selle postituse fotode autorid: Nele Tasane, Kaupo Kalda, Rene Türk

Vali kategooria